Staff

 

Here is a list of all of our current staff:

 

Mr Kevin Flint - Executive Head Teacher (2 days)

Mrs Vicky Wilson - Headteacher (3 days) 

 

TEACHING STAFF 

Miss Megan Thomas - Amber Class Teacher 

Miss Stephanie Wood - Aquamarine Class Teacher 

Miss Miss Laura Chesters - Diamond Class Teachers

Mrs Susan Kerrigan - Emerald Class Teacher 

Miss Natalie Gay - Garnet Class Teachers

Miss Leighanne Mawson - Moonstone Class Teacher

Mrs Cheryl Eastwood - Onyx Class Teacher (4 days)

Miss Ashleigh Turner - Opal Class Teacher

Mr Joshua Latham - Pearl Class Teacher

Miss Rebecca Barnett - Quartz Class Teachers

Mr Jamie Schofield - Ruby Class Teacher/Assistant/Deputy Head Teacher

Miss Emily Hanson - Sapphire Class Teacher

Mrs Susie Schofield - Topaz Class Teacher (4 days)

Mrs Rachel Belk - Deputy Head Teacher (3 days)

Mr Simon Roberts - Class Teacher (3 days)

Mrs Kate Lintin - Class Teacher (2 days)

Mrs Carole Wilkinson - Class Teacher 2 days)

Mrs Sharon Gunther - Class Teacher, SENCo (3 days)

 Miss Abbie Blackham - Schools Direct Trainee Teacher

 

 CLASSROOM BASED ASSOCIATE STAFF 

Mrs Alison Brown - Learning Support Assistant  

Mrs Wendy Champion - Early Years Practitioner

Miss Melanie Collins- Learning Support Assistant   

Mrs Susan Cording - Learning Support Assistant 

Mrs Joanne Credland - Learning Support Assistant

Miss Eleanor Hanson - Learning Support Assistant

Mrs Stephanie Harrison - Inclusion Leader, Senior Higher Level Teaching Assistant 

Mr Bryan Jaehrig - Senior Higher Level Teaching Assistant 

Mrs Lisa Milnthorp - Learning Support Assistant 

Mrs Belinda Munro - Learning Support Assistant

Mr Brandon Panks - Learning Support Assistant

Miss Lauren Severn - Learning Support Assistant 

Mrs Ellen Stewart - Learning Support Assistant 

Mrs Lauren Shreeve - Pastoral Support Officer

Mrs Danielle Thompson - Learning Support Assistant 

Mrs Kerry Waggott - Learning Support Assistant

Mrs Nicola Yarrow - Learning Support Assistant

 

 NON CLASSROOM BASED ASSOCIATE STAFF 

Mrs Nicky Clark - Office Assistant 

Mr Michael Dunphy - Site Manager 

Mrs Ann Gale - Assistant Office Manager 

Mrs Teresa Ladley - School Business Manager (Site Administrator)

Mrs Colleen Flint - SEND Admin. Assistant

Mr James Watchorn - ICT Apprentice

 

LUNCHTIME SUPERVISORY STAFF 

Mrs T Bennett

Miss M Collins

Mrs Joanne Credland

Mrs K Disley

Mrs N Long 

Mrs Belinda Munro

Mrs M Painter

Mrs J Skelding

Mrs Ellen Stewart 

Mrs Danielle Thompson 

Mrs Kerry Waggott

Miss Hannah Ward

Mrs Nicola Yarrow

 

BREAKFAST CLUB STAFF 

Mrs L Milnthorp

Mrs J Peppard

Mrs K Waggott

 

 KITCHEN STAFF 

Mrs Anne-Marie Anderton - Cook 

Shirley Ann Gravel - Kitchen Assistant